čtvrtek 20. června 2013

Kaolín na výrobu porcelánu.


Kaolin (někdy také kaolín) je hornina obsahující kaolinit. Kaolin slouží zejména pro výrobu keramiky (speciálně porcelánu) a papíru.
Výraz kaolin pochází z čínštiny: (Gāolǐng tǔ; Kao-ling tchu) znamená „hlína z Vysokého kopce“ vychází ze jména bohatého naleziště Kao-ling („Vysoký kopec“) u města Ťing-te v čínské provincii Ťiang-si.



Kaolín rozpuštěný ve vodě je také používán jako nátěrová hmota, případně jako součást jiných nátěrových hmot. Kaolin je také významným anorganickým plnivem v gumárenství. Používají se na výrobu porcelánu, šamotu, plavený kaolin se pak používá jako plnivo při výrobě papíru, jako příměs do barev a do žáruvzdorných cihel. Jejich charakteristické vlastnosti jsou žáruvzdornost, plasticita a vaznost.



V České republice se velmi kvalitní kaolin nachází a těží v okolí Kadaně a Podbořan, Karlových Varů viz. Karlovarský porcelán, Plzně, Znojma (Únanov). Další ložiska jsou: Chebská pánev, Třeboňská pánev, Vidnava (Jeseníky).



Česká republika patří mezi největší producenty kaolinu na světě.
Kaolinové lomy jsou zde v hojném množství. Karlovarsko je proslavené kvalitními kaoliny a bentonity. Karlovarský kaolin určuje mezinárodní normu pro kvalitu této horniny v průmyslovém využití (výroba porcelánu).
Vysoce kvalitní ložiska se nacházejí na Karlovarsku, kde je těží a zpracovává firma Sedlecký Kaolin a.s. Je zde mnoho ložisek těžených i plánovaných.

Prodej procelánu